berente.hu | Irányítószám: 3704 | Körzetszám: 48

A dinamikusan fejlődő település


Rudapithecus látványtár épül a Majomszigeten

2015.06.05.

Rudabánya önkormányzata „Rudapithecus látványtár a Majomszigeten” projekt keretében Európai Uniós forrásokat felhasználva egy korszerű látogatóközpontot épít a Rudapithecus lelőhelyén. Pénteken ennek bemutatására került sor a településen.

Rudapithecus látványtár épül a Majomszigeten

A közeljövőben Rudabányán tervek szerint megvalósításra kerül a Rudapithecus látványtár kialakítása a Majomszigeten, a Rudapithecus lelőhelyén. Az épület környezete rendezésre kerül, biztonságos sétaút kerül kialakításra a tó környékén, a kilátó helyekre vezető utakkal.

Tízmillió évvel ezelőtt, amikor még a Pannon-tenger borította a Kárpát-medence alacsonyabban fekvő részeit a mai Rudabánya szomszédságában egy mocsaras félsziget nyúlt a vízbe. Számtalan állat és növényfaj élt a vidéken, köztük a Rudapithecus hungaricus, az ősmajom amelynek köszönhetően a település világhírű lett az őslénykutatók körében. A régészeti lelőhelyet most uniós támogatással turisztikai központtá fejlesztik.
Az őslénytani kutatásokat egykoron Kretzoi Miklós Széchenyi-díjas tudós kezdte, azonban igazából Kordos László professzor, őslénytankutató által vezetett ásatások eredményeként lett világhírű a rudabányai lelőhely. A vasércbánya bezárását követően a „vasazók” áldatlan tevékenységének következtében a lelőhelyet védő csarnok a teljes pusztulás képét mutatta. A helyiekkel összefogva mertek nagyot álmodni. Ennek eredménye lett a Rudabánya városa által jegyzett Rudapithecus látványtár a Majomszigeten című projekt.

Az Európai Unió által támogatott projekt keretében modern látogatóhelyet hoznak létre az őslénytelep fölött. „A munkálatok megkezdése előtt először is a lelőhelyet kellett biztonságba helyezni. A geotextil fóliára vastag kőzúzalék réteget borítottak. A terep megtisztítását követően pedig elbontották a régi épület beton elemeit.”- magyarázta a professzor. Indulhat a kivitelezés.
A különleges bemutatóépületben a látogatók majd megismerkedhetnek a lelőhellyel, illetve a leletekkel, amilyen 10 millió évvel korábban az élet lehetett. A kor elvárásainak megfelelően kerekes székkel is megközelíthető lesz az épület. A bozót kiirtását követően gyalogút vezet majd a kilátóhelyekre, ahonnan páratlan panoráma nyílik a bányatóra és a környező hegyekre.

Jövőbeni tervek


Tanösvény kiépítése a Majomszigeti környékén a bányató mentén. A tanösvény a bányató környékén vezet végig, alapvetően az ásványgyűjtésre, a különleges panorámára, a víz közelségére, illetve a bányaterület kőzeteinek bemutatására épít. Az útvonal részeként kilátó pontok, információs táblák, padok, valamint mobil stég kerül elhelyezésre.

A projekt (ÉMOP-2.1.1/B-12-2012-0082) keretében a fejlesztésekre Rudabánya 336 483 998 Ft-ot nyert az Európai Regionális Fejlesztési Alapból. További információk a június 6-tól működő www.rudapithecus.hu weboldalon.


Az eredeti cikk a O Pont • ONLINE-on olvasható.